Pisanie ekspresywne – co to jest i jakie niesie korzyści?

Pisanie ekspresywne - na czym polega i jakie niesie korzyści

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy pisanie lub tzw. przelewanie swoich emocji, myśli, doświadczeń na papier za pomocą słów jest czymś terapeutycznym? No właśnie! Ten rodzaj pisarstwa można bezproblemowo nazwać również pisarstwem terapeutycznym, ponieważ swobodne zapisywanie tego, o czym na dany moment myślimy lub czujemy daje nam nieco spokoju, a także możliwości do chwilowego zastanowienia się nad obecnym stanem rzeczy.

Co to jest pisanie ekspresywne?

Jest to skuteczna metoda, która pozwala nam radzić sobie z emocjami czy bolesnymi wspomnieniami z przeszłości. Pomaga również na lepsze zrozumienie siebie i zauważenie myśli i uczuć, które definitywnie wymagają uporządkowania. Jest to swego rodzaju „katharsis”, czyli oczyszczenie czy odreagowanie od stłumionego napięcia lub skrępowanych myśli i wyobrażeń.

Przeczytaj również: Jak tworzyć wpisy na bloga? 6 najważniejszych zasad

Wystarczy przeznaczyć na to około 15-20 minut dziennie, to nie jest dużo. Bardzo ważna jest jednak systematyczność. Praktykowanie pisania ekspresywnego powinno przebiegać regularnie, pomimo tego, że nie ma jednoznacznych wytycznych w postaci ilości zapisanych kartek czy słów. Ta metoda nie polega na prowadzeniu dziennika, a także nie pomoże ci zostać scenarzystą czy powieściopisarzem. Technika opiera się na pisaniu krótkich tekstów za którymi idzie zrozumienie wstrząsów emocjonalnych, które doświadczamy w życiu.

Czy warto praktykować pisanie ekspresywne?

Cóż, jedną z podstaw pisania ekspresywnego jest potrzeba zwierzania się z sekretów. Badania dowodzą, że duszenie w sobie tajemnic wpływa negatywnie na nasze zdrowie, a także na odporność organizmu. Dzieląc się negatywnymi emocjami z innymi, zrzucamy z siebie ciężar, a co za tym idzie – redukujemy stres. Aby uwolnić się od napięcia, które definitywnie jest niekomfortowe dla każdego, możemy przeprowadzić za pomocą zapisania tego w dzienniku, który finalnie możemy zniszczyć.

Jedną z wielu zalet owej metody jest niewątpliwie to, że nie ponosimy żadnych kosztów, a także nie wymaga ona od nas żadnego przygotowania. Potrzebny jesteś tylko Ty, notes i długopis.

Jakie są zalety prowadzenia dziennika?

Na pewno możemy zaliczyć do nich poprawę stanu psychicznego, oczyszczenie umysłu, redukcję stresu oraz rozwój kreatywności, a także możliwość szybszego przyswajania nowych informacji. Regularne pisanie pomaga nam skupić się na pozytywnych aspektach naszego życia, a dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na daną sytuację z większym dystansem. Rozwijanie samoświadomości, a także ułożenie myśli sprawia, że metoda pisania ekspresywnego jest niewątpliwie metodą terapeutyczną.

Nie możemy zapomnieć o tym, że rozwój kreatywności, który idzie za systematycznym prowadzeniem dziennika może przydać się w branży takiej jak copywriting. Jeśli zbyt duża liczba pomysłów, a także szybka utrata koncentracji są tobie znajome, niewątpliwie pisanie jest Twoim sposobem na życie. Pozwolenie sobie na pisanie bez żadnych zasad, a także ograniczeń pozwala nam na skupienie się na pracy. Wypisanie tego co ciąży nam na barkach, a także oczyszczenie umysłu przed faktycznym rozpoczęciem pracy powinno być must have.

Pisanie ekspresywne – tak właściwie dla kogo?

Ta metoda definitywnie zalecana jest osobom, które mają za sobą trudne i traumatyczne doświadczenia lub borykają się z nieustannym stresem. Uzewnętrznianie myśli, a także uczuć to bardzo ludzka i powszechna cecha. Jeśli chcemy dążyć do zwiększenia samoświadomości, a także zależy nam na poprawie jakości tekstów, które sam tworzysz, możesz zasiąść przed swój dziennik bez żadnego zawahania.

Autor tekstu: Aleksandra Pośpiech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *