Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć?

Niemalże w każdej ofercie pracy związanej z pisaniem można natknąć się na wymaganie lekkiego pióra. Jest to specyficzna umiejętność, której nie da się potwierdzić żadnym certyfikatem. Żaden kurs ani studia nie gwarantują również jej zdobycia. Czy jest więc ono umiejętnością wrodzoną, czy istnieje może sposób, by się go nauczyć?
Czym jest lekkie pióro?
Lekkie pióro ma wpływ przede wszystkim na odbiór tekstu. Najczęściej rozumiane jest jako swoboda pisania w ciekawy i jasny dla odbiorcy sposób. Teksty napisane przez jego posiadacza są:
- przyjemne w odbiorze – czytelnik ma wrażenie płynności lektury: słowa i konstrukcje składniowe są dla niego przezroczyste, nie zwracają na siebie większej uwagi niż treść. Ważna jest tutaj prostota formułowania zdań oraz unikanie nadmiernych skrótów myślowych, które mogą zaburzać odbiór;
- zrozumiałe – tekst nie zawiera terminologii niedopasowanej do kompetencji czytelnika. Jeśli w tekście użytkowym konieczne jest zastosowanie wyrażenia specjalistycznego, można je albo wytłumaczyć, albo użyć tak, by z kontekstu jednoznacznie wynikało, co ono oznacza;
- przekonujące – prowadzona w tekście argumentacja jest logiczna i merytoryczna, autor nie przeskakuje z tematu na temat, treść jest zaś dobrze uporządkowana i zawiera w sobie wszystko, co konieczne, nie wchodząc przy tym w nadmierne szczegóły.
Czy da się nauczyć lekkiego pióra?
Z lekkim piórem jest tak samo, jak z innymi umiejętnościami: niektórym przychodzą łatwiej, a niektórym trudniej. Zdarzają się osoby, które potrafią w kilka chwil stworzyć bardzo dobry tekst; zdarzają się również osoby, którym zajmuje to znacznie więcej czasu. Jeśli jednak pisanie sprawia nam przyjemność i czujemy, że jest to ścieżka, którą chcemy podążać, na pewno warto próbować.
Nawet gdy na początku pisanie będzie szło opornie, nie oznacza to, że nie będzie z nas dobrego copywritera. Każdej umiejętności da się do pewnego stopnia nauczyć, jeśli mamy w sobie dość samozaparcia. Jest to przede wszystkim kwestia wprawy i odpowiedniego przygotowania.
Najlepiej patrzeć na naukę pisania jak na proces, a nie jak na konkretny, skończony cel. W życiu żadnego pisarza nie nadejdzie dzień, gdy osiągnie doskonałość i nie będzie musiał w swoich wypowiedziach niczego poprawiać. Predyspozycje są w pisaniu pomocne, jednak często nie wystarczają. Nawet posiadając już spore kompetencje, należy nieustannie szlifować swój warsztat – dla własnej satysfakcji i dla czytelników.
Przeczytaj również: Pisanie ekspresywne – co to jest i jakie niesie korzyści?
Jak się nauczyć pisać lekkim piórem?
O ile nie posiadamy naturalnych zdolności w tworzeniu tekstów, nauka wymagać będzie sporo czasu i – co najważniejsze – regularności. Tutaj nie ma drogi na skróty. Jeśli wiążemy swoją przyszłość z pracą ze słowem, a jednak pisanie przychodzi nam nieraz z trudnością, pomocne mogą być trzy kroki:
Czytanie tekstów innych osób
By pisać lekkim piórem, trzeba poznać dobre wzorce. Nie da się tego osiągnąć inaczej niż tylko poprzez czytanie najróżniejszych tekstów, najlepiej wysokiej jakości. Należy jednak podejść do lektury krytycznie: wybierać z nich to, co nam się podoba, a odrzucać to, co uważamy za rozwiązanie nieodpowiednie.
Świadomość, kim jest nasz odbiorca
Pisząc tekst, dobrze jest zadać sobie pytanie: „dla kogo piszę”. Jeśli nasi czytelnicy nie wiedzą o temacie zbyt wiele, powinniśmy zastanowić się, jak byśmy chcieli, by ktoś nam to wyjaśnił, gdybyśmy się na tym nie znali.
Praktyka, czyli pisanie
Ucząc się pisać, należy… jak najwięcej pisać i nie bać się popełniać błędów. Nie ma chyba pisarza, który po latach, spoglądając na własne teksty, nie śmiałby się ze swoich niegdysiejszych pomysłów. To jest właśnie ścieżka, którą każdy musi przejść.
Lekkie pióro – podsumowanie
Lekkie pióro to umiejętność tworzenia zrozumiałych i przyjemnych w odbiorze tekstów. Niektórzy się z nią rodzą, inni jednak muszą nad nią zapracować. Kluczem do jej zdobycia jest praktyka – pisanie, pisanie i jeszcze raz pisanie, a przede wszystkim nieustanny rozwój i wyciąganie nauki z własnych błędów.
Autor tekstu: Anna Słomińska
Początkująca copywriterka i korektorka, absolwentka filologii polskiej o specjalności edytorskiej. Nieustannie pogłębia wiedzę o języku, badając jego możliwości. Uważa, że każdy temat jest ciekawy, jeśli tylko opowiada się o nim z pasją.