Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – czy to ma sens?

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – czy to ma sens

Wybór kierunku studiów to niemałe wyzwanie. Spora część uczniów jeszcze w klasie maturalnej waha się, którą uczelnię wybrać i rozważa kilka opcji. Są też tacy, dla których zgłębienie tylko jednej dziedziny nauki to zdecydowanie za mało. W takich przypadkach studiowanie dwóch kierunków jednocześnie może okazać się dobrym pomysłem. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Studia – w jakim systemie?

Jeśli zdecydujesz się na studiowanie dwóch kierunków, nie musisz się obawiać o przecieranie szlaków i wdrażanie nowych rozwiązań. Istnieje kilka scenariuszy, z których wybierzesz ten najbardziej dla ciebie odpowiedni.

Indywidualny tok studiów

Większość uczelni godzi się indywidualny tok studiów i oferuje elastyczny grafik zajęć. W innych przypadkach to do studenta będzie należało dostosowanie dwóch planów i ustalenie z prowadzącymi sposobów zaliczenia materiału.

Studia hybrydowe

Drugą opcją jest połączenie studiów dziennych z zajęciami on-line. W systemie on-line zajęcia odbywają się częściowo zdalnie, za pomocą dedykowanej platformy e-learningowej, częściowo stacjonarnie na uczelni*.

Dziennie i zaocznie

Trzecim rozwiązaniem jest podjęcie nauki w systemach dziennym i zaocznym. Plany nie będą się pokrywać, ale możesz mieć zajęcia 7 dni w tygodniu.

Dwa kierunki studiów – dla kogo?

To pytanie na pewno zadaje sobie każdy, komu przeszło przez myśl studiowanie dwóch kierunków. Ale i tutaj alternatyw jest kilka, a benefitów jeszcze więcej.

  • Zaczynając studia, możesz mieć wątpliwości, czy sprostasz wyzwaniom roli studenta. Jeśli jednak okaże się, że nauka świetnie ci idzie, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć drugi kierunek później, np. po ukończeniu I-go roku.
  • Sporym ułatwieniem jest wybór studiów z podobnym programem zajęć. Większość uczelni zgadza się, by student zdał egzamin z danego przedmiotu tylko raz i otrzymał automatycznie zaliczenie na drugim kierunku.
  • To również dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych. Po pierwszym semestrze będziesz już wiedzieć, co było strzałem w 10-tkę. Nie stracisz roku nauki, a drugi kierunek możesz zakończyć na poziomie licencjata.

Przeczytaj również: Jak wygląda struktura tekstu SEO?

Dwa kierunki studiów – pod rozwagę

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie wymaga bardzo dobrej organizacji nauki i systematyczności.

  • Jeśli jesteś osobą, która nie ma nawyku uczenia się regularnie, będzie ci ciężko sprostać temu wyzwaniu. Możesz mieć problem z uzyskaniem obowiązkowych zaliczeń i w efekcie w ogóle nie skończysz studiów.
  • Paradoksalnie studiowanie dwóch kierunków jest złym rozwiązaniem dla osób nadmiernie ambitnych. Jeśli dążysz do perfekcji i z każdego egzaminu musisz otrzymać najwyższą ocenę, podjęcie zbyt wielu zobowiązań może okazać frustrującym i skrajnie wyczerpującym doświadczeniem.

Plusy i minusy studiowania dwóch kierunków

Osoba posiadająca dwa dyplomy wyróżnia się na tle innych i ma większe szanse, by zdobyć atrakcyjne zatrudnienie. Wszechstronność, pracowitość i otwarty umysł są bardzo cenione przez pracodawców. Dodatkowo, jak pokazała epidemia koronawirusa, posiadanie alternatywnego wykształcenia może okazać się konieczne, by na jakiś czas nie wypaść z rynku pracy.

Z drugiej strony studia to nie tylko czas nauki, ale i całej otoczki, zwanej „studenckim życiem”. Studiując dwa kierunki, będziesz skupiać się wyłącznie na nauce, robiąc to kosztem odpoczynku i życia prywatnego. Nie każdy jest gotów zapłacić taką cenę. I nie każdy musi.

* W roku akademickim 2023/2024 obowiązują przepisy sprzed stanu zagrożenia epidemiologicznego. Przepisy te mówią, że część zajęć musi odbywać się stacjonarnie.

Autor tekstu: Angelina Mosur-Galicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *