Indeksowanie Google – jak to działa? Wygoogluj sobie!
W celu wyszukania informacji dane zagadnienie wpisujemy w wyszukiwarkę, najczęściej Google i pokazują się liczne strony, odnoszące się do naszego zapytania. Skąd algorytmy wyszukiwarki wiedzą, że dana strona odpowiada naszym poszukiwaniom? Ponieważ pod indeksowanie Google poddajemy każdą stronę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strona zawiera polecenie, że nie podlega indeksacji.
Na czym polega indeksowanie Google?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to spis wszystkich stron, które są zamieszczone w internecie. Taki katalog ma za zadanie ułatwić proces dotarcia użytkownika do pożądanej informacji. Nim to nastąpi, strona jest przeszukana przez robota wyszukiwarki, a następnie skatalogowana, czyli zindeksowana.
Jakie czynniki bierzemy pod uwagę podczas indeksacji Google?
Zanim strona zostanie zindeksowana, robot Google podejmuje się analizy wielu czynników. Oto co bierze pod uwagę:
- zawartą problematykę,
- słowa kluczowe,
- kod dla robota,
- opis grafiki z identyfikatorem Alt. Jeżeli obrazek nie posiada takiego opisu, będzie niezauważony przez boty,
- tytuł strony i nazwa dokumentu w języku HTML, tzw. title element, który jest wyświetlany w oknie przeglądarki. Jest to bardzo ważny czynnik rankingowy.
Poznaj narzędzia, dzięki którym samodzielnie pomożesz przy indeksowaniu Google
- plik tekstowy txt, który służy do porozumiewania się z botami wyszukiwarki, które indeksują naszą stronę,
- treści w plikach pdf, przy indeksowaniu Google odbierane są tak samo jak linki na stronach,
- indeksowanie za pomocą narzędzi online,
- Search Console – narzędzie udostępnione przez Google dla administratora strony. Jedno kliknięcie i w ciągu kilku minut strona zostaje zindeksowana,
- za pomocą Google Search Console możemy utworzyć mapę XML, która zawiera wszystkie dane o adresach URL.
Indeksowanie Google – ciekawostka
Podsumowując, strona https://gs.statcounter.com zajmuje się analizą sieci, przedstawiła ranking wyszukiwarek internetowych. W przedziale od lutego 2020 roku do lutego 2021 roku najczęściej używaną wyszukiwarką na całym świecie była wyszukiwarka Google. Z jej pomocy korzystało 92% użytkowników. W rankingu znalazły się również wyszukiwarki Bing, Baidu i Yandex.
A jakie zachowania internautów kształtowały się na przestrzeni roku w Polsce? Użytkownicy z upływem miesięcy rezygnowali z wyszukiwarki Google, na rzecz między innymi wyszukiwarki Bing, Yahoo i DuckDuckGo. Jednak i tak, jak pokazują statystyki, jednoznacznym liderem rankingu została wyszukiwarka Google. Na początku ubiegłego roku korzystało z niej 97,87% internautów. W lutym 2021 roku w Polsce wyszukiwarka Google cieszyła się popularnością wśród 95,36% użytkowników.