Planowanie treści – jak to wygląda i po co to robić?

Dowiedz się, jak wygląda planowanie treści!

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że brak planu jest równoznaczny z zamierzeniem porażki. Każda chwila poświęcona na organizowanie swojej pracy i czasu skutkuje osiąganiem celów szybciej i efektywniej niż działanie bez schematu. Planowanie treści jest niezwykle ważne przy tworzeniu profesjonalnych i wartościowych tekstów. W poniższym artykule przeczytasz szczegółowe informacje dotyczące skutecznego planowania treści, które wpłynie pozytywnie na wyniki Twojej pracy.

Planowanie treści – jak i po co to robić?

Przede wszystkim przy tworzeniu contentu można skorzystać z gotowego schematu, który zakłada, że planowanie tekstu pojawia się pośrodku.

1) Pomysł

2) Analiza i dobór fraz kluczowych

3) Zaplanowanie struktury tekstu

4) Pisanie tekstu

5) Optymalizacja SEO

Na trzecim etapie znasz już swoje frazy kluczowe, które muszą pojawić się w artykule. Stosowanie się do powyższej konfiguracji zapewni zatem przejrzystość tekstu. Opracowanie struktury przedstawienia informacji pozwoli na szybszą realizację zlecenia, a także pozytywnie wpłynie na jego jakość.

Wygląd graficzny tekstu jest niezwykle istotny, by przyciągnąć czytelnika. Planowanie treści jest więc potrzebne, by zachować odpowiednie relacje logiczne pomiędzy poszczególnymi zdaniami oraz by zadbać o wprowadzanie informacji w logicznej kolejności. Możesz zaplanować śródtytuły, akapity, boldowanie i inne środki, które wpłyną na proste „przeskanowanie” tekstu wzrokiem, co jest oczekiwaniem Internautów. Artykuły muszą być przejrzyste i przyjemne dla oka, dlatego tak ważny jest dobrze skonstruowany plan, który wpłynie na finalną popularność danego tekstu.

Kiedy warto planować treść?

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednią ilością czasu – zawsze. Zaplanowanie treści pozwoli ci na uniknięcie błędów w postaci nieciekawego układu graficznego, nietrafionych nagłówków lub suchego bloku tekstowego, który negatywnie wpływa na algorytmy Google oraz odczucia czytelnika.

Planowanie jest szczególnie ważne, a nawet niezbędne, przy tworzeniu strategii content marketingowej lub copywriterskiej oraz przy większych zleceniach – opracowywaniu artykułów, e-booków czy poradników.

Planowanie treści – jak to zrobić?

Priorytetem przy planowaniu treści są nagłówki. Przy przeglądaniu tekstu to właśnie one przyciągają wzrok. Ułatwiają czytelność, zwiększają pozycjonowanie i w prosty sposób segmentują całą treść. Unikaj długich bloków tekstowych, ponieważ zniechęcają czytelników.

Przy nagłówkach stosuje się zasadę – od ogółu do szczegółu. Najważniejszy jest nagłówek H1, który jest jednocześnie tytułem. Każdy kolejny jest niżej w hierarchii.

Nagłówek H2 opisuje główne zagadnienia związane z tematem, H3 rozwija bardziej szczegółową treść zawartą w H2, H4 dotyczy jeszcze większych szczegółów poruszonych
w H3 i tak dalej, aż do H6.

Odpowiednia ilość nagłówków zależy od całej długości tekstów. Pamiętaj, że nagłówki nadrzędne zawsze opisują podrzędne, co widać w powyższym schemacie. Jest to ważne, ponieważ najwięcej użytkowników przyciągną przejrzyste treści – nie tylko ze względu na ich czytelny i przystępny układ graficzny, ale także ze względu na częstotliwość wyświetleń
w wyszukiwarce. Odpowiedni układ nagłówków z użyciem słów kluczowych gwarantuje wysoką pozycję w Google, zwłaszcza w porównaniu do artykułów, które nie stosują tej zasady.

Sprawdź również przykładową ofertę na zaplanowane copywriterskie treści, klikając odnośnik!

Podsumowanie

Podsumowując, sprecyzowanie nagłówków otwiera drzwi do kolejnego etapu: pisania tekstu. Zaplanowanie treści wpływa na efektywność i szybkość pracy. Kluczowe są tu nagłówki, dzięki którym stworzysz schemat całego artykułu. Taki tekst będzie nie tylko chętniej czytany przez Internautów, ale nasili też widoczność w Google. Warto poświęcić czas na stworzenie skutecznego planu, ponieważ opłaci się to zdecydowanie bardziej niż próbowanie różnych strategii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *