Czy warto studiować filologię angielską? Perspektywy zatrudnienia
Czy warto studiować filologię angielską? Perspektywy zatrudnienia
Filologia angielska to jeden z popularniejszych kierunków studiów wybieranych przez młodych uczniów. Anglistyka postrzegana jest jako fascynujący kierunek, po którym łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Wszak język ten używany jest przez ponad 360 milionów ludzi na świecie. Czy warto zatem studiować filologię angielską?
Dlaczego anglistyka tak często wybierana jest przez studentów?
Najczęstszym powodem wyboru filologii angielskiej na kierunek studiów jest uniwersalność tego języka. Ciężko jest obecnie znaleźć miejsce na świecie, gdzie niemożliwym jest porozumieć się w stopniu komunikatywnym po angielsku. Jego globalny charakter sprawia, że studia te są tak pożądane. Ponadto młodzi ludzie wybierają kierunek ten ze względu na prywatne zainteresowania oraz pasję do angielskiej literatury. Po zakończeniu studiów mogą pochwalić się biegłą znajomością języka, która wykorzystana może być w wielu dziedzinach.
Przeczytaj także: Czym jest storytelling i jak go wykorzystać?
Perspektywy zatrudnienia
Filologia angielska otwiera drzwi do fascynujących ścieżek kariery, które obejmują wiele obszarów: od edukacji, po marketing czy nawet turystykę. Przyjrzyjmy się trzem popularnym dziedzinom, w których studenci tego kierunku mogą realizować się zawodowo.
Edukacja
Pracy po anglistyce absolwenci poszukiwać mogą w placówkach oświatowych, co jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych wyborów po ukończeniu studiów. Przyszli nauczyciele mogą nauczać nie tylko na uczelniach i w szkołach, ale również w przedszkolach. Oczywiście wymagane do tego jest również przygotowanie pedagogiczne. Popularność języka angielskiego jest jednak tak duża, że w najbliższej przyszłości nie powinno zabraknąć miejsc pracy dla przyszłych nauczycieli.
Korporacje
Lokalne oraz międzynarodowe firmy przychylnym okiem patrzą na anglojęzycznych rekrutów. Znajomość języka angielskiego w zaawansowanym stopniu pozwala im na pracę przy redakcji tekstów, tłumaczeniach czy prowadzeniu szkoleń. Absolwenci anglistyki są także cenieni w obszarach marketingowych oraz przy budowaniu relacji z kontrahentami, ponieważ dzięki idealnej angielszczyźnie są w stanie nawiązywać dobre i długoterminowe umowy z klientami.
Copywriting
Po filologii angielskiej zatrudnienia można szukać także w agencjach copywriterskich oraz pisząc jako freelancerzy. Dzięki znajomości języka absolwenci są w stanie tworzyć wartościowe treści marketingowe, opisy produktów czy wpisy na blogi po angielsku. Jeśli zatem któregoś ze studentów cechuje „lekkie pióro”, może śmiało próbować swoich sił w tej branży.
Anglistyka to świetny wybór!
Filologia otwiera drzwi do różnych ścieżek kariery. Studia nie tylko pozwalają pogłębić znajomość języka oraz literatury angielskiej, gwarantują również interesujące perspektywy zatrudnienia. Nie od dziś wiadomo, że język angielski ma ogromne znaczenie globalne w obecnych czasach. Czy warto zatem studiować filologię angielską? Zdecydowanie tak. Obojętnie, czy studenci decydują się na kierunek ze względu na zainteresowania, czy z myślą o późniejszym zawodzie: bardzo dobra znajomość angielskiego to szansa na dobrą i świetlaną przyszłość na rynku pracy.
Autor tekstu: Martyna Kucybała