Samoakceptacja – czyli jak pokochać siebie i nie dać się zwariować

Samoakceptacja – czyli jak pokochać siebie i nie dać się zwariować

Współcześnie człowiek zmuszony jest zmagać się z wieloma wymaganiami. Od najmłodszych lat uczymy się, że należy być pod każdym względem perfekcyjnym. Wielu z nas nie jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom, co znacznie wpływa na naszą samoocenę. Jak powiedzieć sobie „stop” w odpowiednim momencie?

Jak współczesne wymagania wpływają na poczucie własnej wartości?

Samoocena jest z definicji postawą względem samego siebie, swoich cech i możliwości. Główny wpływ ma na nią nasze wczesne dzieciństwo, jednak kształtuje się ona całe życie na skutek przeżyć i spotykających nas okoliczności.

Jako dziecko stajemy przed pierwszymi wymaganiami ze strony rodziców i innych członków rodziny. Sposób w jaki zostaniemy wychowani będzie miał ogromny wpływ na naszą przyszłość i cechy w życiu dorosłym. Brak wsparcia emocjonalnego, więzi, poczucia bezpieczeństwa i stabilności w domu rodzinnym może utwierdzić nas w przekonaniu, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Młody umysł, który dopiero zaczyna się kształtować chłonie jak gąbka spotykające go doświadczenia.

Lata mijają, aż osiągamy dojrzałość, gdzie wymagania względem nas wcale się nie kończą. Pojawiają się nowe oczekiwania względem obowiązków, rodziny oraz życia prywatnego. Społeczeństwo poniekąd wymusza na nas, abyśmy byli idealni. Mamy być wysportowani, oczytani, mieć dobrą pracę, życie towarzyskie, być zawsze miłym i pomocnym, ale przy tym asertywnym. Powinniśmy również samodzielnie gotować, być zorganizowanymi, zadbanymi, mieć pasje i poświęcać się akcjom charytatywnym.

W całym tym pędzie można wręcz zapomnieć o swoich własnych potrzebach. Osoba mająca odpowiednie wzorce w dzieciństwie doskonale wie, czego sama może od siebie oczekiwać i nie zaprząta sobie głowy wymaganiami otoczenia, gorzej natomiast wpływa to na osobę, której samoocena jest niska.

Zacznij od samoakceptacji

Samoakceptacja jest niezbędna do przywrócenia równowagi psychicznej. Nasz umysł, aby miał siłę do sprawnego działania, musi pozostać spokojny i obiektywny względem nas samych. W stanach gorszego samopoczucia nie jesteśmy rozważni i skupieni, co pływa na lekkomyślność przy podejmowaniu decyzji i ocenie sytuacji. Szczęście działa jak motor napędzający nas do codziennych obowiązków i daje nam ukojenie w trudnych chwilach. Bynajmniej, nie chodzi o tą chwilową radość, a o długotrwałe uczucie spokoju i spełnienia.

Zadbaj o siebie

Mogłoby się wydawać, że człowiek z natury jest egoistą, dlaczego więc tak wielu z nas stawia wymagania innych na pierwszym miejscu, a siebie traktuje jak własnego wroga? Aby zwiększyć poczucie własnej wartości, należy zacząć patrzeć na siebie jak na przyjaciela. Nie łatwo jest pokochać siebie, dlatego w pierwszej kolejności powinno okazać się sobie więcej wyrozumiałości i pozwolić na chwilę wytchnienia.

  • Zacznij od odpoczynku. Nie jesteś w kołowrotku, w którym bezustannie musisz biec naprzód. Wysypiaj się, pozwól sobie na leniwy wieczór z książką lub muzyką i nie rób nic więcej. Niech Twój umysł się wyciszy po codziennej gonitwie.
  • Zrób coś dla siebie. Może będzie to wizyta w spa albo długi spacer za miastem? Zrelaksuj się i pozwól, by Twoje myśli swobodnie przepływały przez Twoją głowę, niech znajdą ujście.
  • Wybaczaj sobie błędy. Każdy z nas je popełnia i ma do nich prawo, więc kiedy zdarzy się to Tobie, spójrz na siebie z wyrozumiałością jak na przyjaciela, znajdź rozwiązanie i nie zaprzątaj sobie dłużej tym głowy.

Jeśli czujesz, że sam nie jesteś w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami, nie bój się prosić o pomoc specjalistów. Czasami wystarczy kilka spotkań, niekiedy potrzebne jest długofalowe wsparcie, jednak pamiętaj, że Twoje zdrowie powinno być dla Ciebie najważniejsze.

Samoakceptacja – postaw na rozwój osobisty

Kiedy jesteś już w stanie spojrzeć na otoczenie obiektywnym okiem, a na siebie samego z miłością, zacznij wzmacniać to, co w Tobie najlepsze. Pielęgnuj swoje mocne strony, poznawaj siebie i ucz się nowych umiejętności. Systematyczność i zdobywanie kolejnych osiągnięć znacznie podniesie Twoje poczucie własnej wartości, co wpłynie pozytywnie zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe.

Przeczytaj także: Jak napisać CV? Co powinno zawierać dobre CV?

Zawsze marzyłeś, aby nauczyć się grać na gitarze? Znajdź chwilę przynajmniej raz w tygodniu i spróbuj! Jeśli doskwiera Ci brak umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nie marnuj dłużej czasu. A może zawsze chciałeś nauczyć się jeździć na łyżwach? Poszukaj najbliższego lodowiska i spróbuj.

Uczenie się nowych umiejętności i zdobywanie wiedzy skutecznie zaspokoi potrzebę samorealizacji, która według piramidy Maslowa jest najwyżej postawioną potrzebą człowieka. Jej największą zaletą jest to, że jest ona nieograniczona, więc rozwijać można się tak długo, jak pozwala nam na to nasze zdrowie.

Naukowcy z University College London udowodnili, że nauka potrafi wydłużyć nasze życie. Według badań osoby, które chętniej się uczą i nabywają nowych umiejętności są znacznie młodsze pod względem biologicznym od osób w tym samym wieku, które zaprzestały rozwoju i wyznaczania sobie nowych celów. Ciągły rozwój pozwala zachować świeży i sprawny umysł na lata oraz zapobiega chorobom, takim jak Alzheimer czy demencja.

Autor tekstu: Miriam Chojnacka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *