Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?

Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać

Współczesny rynek pracy to niezwykle dynamiczne miejsce. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz wiedzieć, w jaki sposób wyprzedzić potencjalną konkurencję i uzyskać nad nią przewagę. O tym, czym są kompetencje zawodowe, jak je rozróżnić oraz efektywnie rozwijać, dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe to ogólna nazwa zakresu wiedzy, zdolności i umiejętności pracownika, których rozwój w bezpośredni sposób przekłada się na łatwość, z jaką realizuje on swoje obowiązki.

Ich celem na rynku pracy jest określenie takiego zestawu cech, który pozwoli na wyłonienie najlepszego kandydata na określone stanowisko. W ten sposób pracodawcy są w stanie znacząco uprościć cały proces rekrutacji, skupiając się jedynie na tych osobach, które spełniają wymagane kryteria.

Każdą z poszczególnych kompetencji możemy przyporządkować do jednej z dwóch podstawowych grup.

  • Kompetencje twarde – to zestaw całej praktycznej wiedzy oraz umiejętności, który wnosisz do firmy, a który pracodawca jest w stanie bardzo łatwo i szybko zweryfikować, np. znajomość pakietu Microsoft Office, prawo jazdy kat. B czy zdolności językowe.
  • Kompetencje miękkie – to dodatkowe predyspozycje, pożądane niezależnie od branży. O wiele trudniej jest się ich nauczyć czy zweryfikować, ponieważ w dużym stopniu są powiązane z charakterem danej osoby oraz jej indywidualnym usposobieniem. Do ich grona zaliczamy, m.in.: kreatywne myślenie, umiejętność pracy pod presją czasu czy łatwość nawiązywania nowych kontaktów.

Jak rozwijać kompetencje zawodowe?

Wyjaśniliśmy już, co kryje się pod pojęciem kompetencji zawodowych. Teraz przedstawimy nasze trzy sprawdzone sposoby na to, jak możesz je skutecznie rozwinąć.

Kursy i szkolenia

Jeden z lepszych sposobów na podniesienie atrakcyjności na rynku pracy. Szkolenia pozwalają na pozyskanie wiedzy niezbędnej do wykonywania upragnionego zawodu. Dzięki nim w przystępny sposób zdobędziesz nowe umiejętności. Rozwiniesz także te, które już powiadasz, co pozwoli na całościowy i gruntowny rozwój.

Dodatkową zaletą kursów jest to, że niejednokrotnie są one organizowane przez weteranów danej branży, co stanowi okazję do zawarcia nowych kontaktów czy wspólnej wymiany doświadczeń.

Książki

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na szkolenia, dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po literaturę fachową. Zawiera ona informacje dedykowane dla twojej specjalności, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Przeczytaj także: Pisanie artykułów tematycznych – praca marzeń?

Inną korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania rytmu nauki do swoich preferencji lub ograniczeń czasowych. Nikt nie narzuca Ci wymaganego materiału, nikt nie sprawdza, czy opanowałeś ostatni rozdział. Twój rozwój przebiega naturalnie, w tempie, jakie Ty sam uznasz za stosowne.

YouTube jako darmowe źródło wiedzy

Ta ogólnoświatowa platforma wideo stanowi jedno z najszerzej dostępnych (i do tego darmowych) źródeł informacji. Znajdziemy tam materiały dotyczące praktycznie każdego interesującego Cię zagadnienia: wykłady, prezentacje, webinary, materiały pasjonatów i zapaleńców… Różnorodność dodawanych treści sprawia, że kompetencje w wielu dziedzinach możesz rozwijać samodzielnie, bez konieczności opuszczania domowego zacisza.

Ważnym aspektem YouTube pozostaje społeczność skupiona wokół autora kanału. Dzięki niej możesz poznać ciekawych ludzi, znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania lub spojrzeć w nowy sposób na zagadnienia, które wcześniej wydawały się oczywiste.

Kompetencje zawodowe – podsumowanie

Kompetencje zawodowe są zestawem konkretnych cech pozwalających określić umiejętności kandydata na określoną posadę w firmie. Każdy z tych atrybutów możemy przyporządkować do jednej z dwóch podstawowych grup: kompetencji twardych lub miękkich. Istnieje wiele sposobów na to, jak rozwijać kompetencje zawodowe. Wśród tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, znajdują się przede wszystkim: kursy i szkolenia, literatura fachowa, a także wykorzystanie YouTube jako darmowego źródła wiedzy.

Autor tekstu: Jakub Sulkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *