Fotel do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Fotel do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Wielu z nas zna to uczucie – męczący ból kręgosłupa po wielogodzinnej pracy przy komputerze. Jedną z jego głównych przyczyn jest nieumiejętnie dobrany fotel do pracy. Czym kierować się, wybierając fotel do pracy przy komputerze? Jakie powinien mieć funkcje? Dowiedz się więcej!

Czym się kierować, wybierając fotel do pracy przy komputerze?

Fotel do pracy przy komputerze musi być dostosowany do naszej postawy ciała. Dzięki temu mięśnie pozostaną rozluźnione, a wykonywane obowiązki przyniosą lepsze efekty. Oparcie powinno być wyprofilowane tak, by odciążać kręgosłup. Zagłówek, siedzisko czy podłokietniki fotela muszą mieć możliwość regulacji, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Cechy wygodnego fotelu do pracy

Jakie cechy ma dobrze dostosowany fotel do pracy biurowej?

  • Konstrukcja jest solidna i wytrzymała.
  • Wykonany z przepuszczalnych materiałów o wysokiej jakości.
  • Posiada możliwość regulacji: oparcia, siedziska, zagłówka, podłokietników.
  • Siedzisko fotela do pracy nie jest za głębokie ani za płytkie.
  • Ma obrotowe kółka, umożliwiające poruszanie się fotela i szybszą pracę.
  • Jest dopasowany do wzrostu i wagi użytkownika.

Przeczytaj również: Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

Ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze, czyli jaki?

Wybierając fotel do pracy biurowej, spotykamy się z określeniem, że powinien być on ergonomiczny. Co to oznacza?

Ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze to taki, dzięki któremu nie będziemy odczuwać bólu kręgosłupa i mięśni po długim czasie spędzonym przy biurku. Jest idealnie dopasowany do parametrów ciała osoby, która z niego korzysta, oraz wykonywanych przez nią obowiązków. Możliwość regulacji poszczególnych elementów ułatwia pracę w pozycji siedzącej dzięki zachowaniu poprawnej postawy i wygięcia kręgosłupa. Czym ergonomiczny fotel różni się od innych, dostępnych w sklepach modeli? Fotele ergonomiczne są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, a także dają poczucie ulgi napiętym mięśniom. Szczególnie ważna jest możliwość regulacji fotela w przypadku kręgosłupa lędźwiowego, jakiej nie posiadają zwykłe fotele do pracy przy komputerze. Podparcie odcinka lędźwiowego koryguje postawę, pomaga siedzieć prosto, bez pochylania się do przodu.

Dzięki regulowanemu zagłówkowi zmniejsza się napięcie karku, a podłokietniki przynoszą odprężenie mięśniom nadgarstków i ramion. Dopasowane siedzisko, którego wysokość i głębokość możemy dowolnie regulować, zapewnia komfort także dla naszych nóg. Poprzez odpowiednią konstrukcję siedziska uda nie są uciskane, a co za tym idzie unikamy problemów z krążeniem.

Fotel do pracy przy komputerze – podsumowanie

Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej, bez odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa skutkują bólem, a często również poważniejszymi schorzeniami. Fotel do pracy biurowej musi być optymalnie dostosowany do parametrów i potrzeb naszego ciała. Po 8 godzinach pracy przy komputerze nie powinniśmy czuć bólu kręgosłupa czy napięcia karku. Jeśli w ciągu dnia spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej, warto zainwestować w ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze.

Autor tekstu: Paulina Tokarzewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *