Mass followers – kim są i dlaczego ich obecność szkodzi?

Mass followers – kim są i dlaczego ich obecność szkodzi

Czas porządków przychodzi głównie w okresie wiosennym i przed świętami. Czyści się wtedy mieszkania, szafy, pozbywa starych bluzek i swetrów. Ale powiedz sobie szczerze, kiedy ostatnio sprzątałeś na swoim Instagramie? Czy na to również przychodzi specjalny okres w roku? Zdecydowanie nie, a ty masz problem, bo ilość nieaktywnych obserwujących znacznie obniżyła ci statystyki.

Kim są mass followers i jakie są ich rodzaje?

Mowa tutaj o kontach na Instagramie, które obserwują olbrzymią ilość profili – od 1500 – w tym także i twój. Pozostają jednak bierni, jeśli chodzi o wystawianie komentarzy czy jakąkolwiek aktywność, na której zależy influencerom. Zmniejszają tym samym zasięgi i procent zaangażowania publikacjami.

Liczba osób obserwowanych na Instagramie nie powinna przekraczać ilości followersów. Sprawdzenie tych liczb jest najlepszym sposobem upewnienia się, że masz do czynienia z prawdziwym kontem, zaangażowanym w twój profil. Sam nie byłbyś w stanie reagować na ponad tysiąc wpisów i zdjęć naraz, dlatego że zwyczajnie by cię to przerosło i szybko straciłbyś zainteresowanie połową z nich. Z tej właśnie przyczyny, kiedy zobaczysz konta przesycone obserwowanymi profilami, powinna zapalić ci się czerwona lampka ostrzegawcza. Fałszywych kont, zbierających informacje, lecz nie wychodzących z inicjatywą nie brakuje, a nawet istnieje ich kilka rodzajów:

  • Boty – czyli opcja dla wszystkich influencerów, którzy chcą prowadzić profil i czerpać z niego korzyści, nie poświęcając temu ani serca, ani nawet czasu. Ich głównym zadaniem jest zdobywanie followersów i lajków, a nie aktywne śledzenie twojego konta.
  • Osoby wykorzystujące mass following do własnych celów – zależy im na tym, żeby osoby, które zaczęli obserwować odwdzięczyły się tym samym. Ponownie, nie są oni zainteresowani twoim kontem, a jedynie zwróceniem uwagi na swój własny profil.
  • Konta śledzące (fake konta) – obserwują użytkowników, nie wykazując własnej inicjatywy i nie ujawniając danych na swój temat.

Dlaczego mass followers są szkodliwi dla twojego konta?

Zwiększona liczba followersów może znacznie obniżać średnie zaangażowanie pod publikowanymi materiałami. Wynika to z faktu, że jest ono liczone proporcjonalnie od liczby obserwujących do liczby komentarzy, polubień czy innych aktywności pod publikacją. Jeżeli większość twoich obserwujących jest tak naprawdę mass followersami, rozwój twojego kanału będzie znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy. Tego typu odbiorcy nie są w stanie reagować na wszystkie treści, ponieważ są nimi dosłownie zalani z każdej strony. Nie pomogą ci w rozwoju profilu, a jedynie sprawią, że obniżą się twoje statystyki.

Sprawdź, Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu

Tracisz okazję na zarobek

Konta z dużą liczbą obserwujących zyskują w oczach reklamodawców. Przecież im więcej osób zobaczy reklamę, tym więcej z nich kupi prawdziwy produkt. Co jednak, kiedy realna liczba obserwujących różni się od liczb wyświetlonych na ekranie? To proste, twój profil traci wiarygodność. Firmy marketingowe w obecnych czasach przywiązują większą wagę do osiągnięć influencerów niż liczby obserwujących ich osób. Kiedy z kilku tysięcy followersów jedynie niewielki procent reaguje na zamieszczane przez ciebie treści, nawet zainteresowane marki zastanowią się dwa razy, zanim podejmą z tobą współpracę.

Tracisz czas i chęci

Wszystkie wpisy, umieszczanie zdjęć i pisanie komentarzy generuje masę twojego prywatnego czasu, a wszystko po to, żeby mass followersi na koniec pracy zniszczyli ci zasięgi. Prawdziwa frustracja przychodzi jednak dopiero, kiedy irracjonalnie zaczynasz wierzyć, że obserwujących nie interesują twoje publikacje. Demotywujesz się myślą o braku atrakcyjności dla widzów i zniechęcasz do dalszego wysiłku.

Jak uratować swój profil?

Najlepszym, chociaż zdecydowanie nie najszybszym, sposobem pozbycia się mass followersów będzie ręczne usunięcie ich z Instagrama. W tym celu wystarczy, że wejdziesz w listę obserwujących i zdecydujesz, które konta wydają ci się niegodne zaufania. Możesz także pobrać jedną z wielu dostępnych aplikacji, wyszukujących nieaktywnych użytkowników.

Autor tekstu: Klaudia Paprota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *