Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia
Korzyści, jakie płyną ze znajomości języków obcych, trudno dziś przecenić. I to bez względu na to, czy mamy na myśli życie zawodowe, czy też prywatne. Uczelnie oferują różnorodne kierunki studiów językowych, więc wybór łatwo dopasować do własnych potrzeb i zainteresowań. Z drugiej strony na absolwentów czekają ciekawe propozycje zatrudnienia.
Jak studia językowe wyznaczają ścieżki kariery
Umiejętność posługiwania się językiem obcym można oczywiście zdobyć bez formalnej edukacji. Naukę z pewnością ułatwiają zagraniczne wyjazdy, choć w XXI wieku, dzięki Internetowi, nie ma przeszkód, by uczyć się bez wychodzenia z domu. Jednak w niektórych profesjach ukończenie określonego kierunku studiów językowych jest konieczne. Przykładowo, przed posiadaczami dyplomów uczelni wyższych otwierają się perspektywy zatrudnienia w zawodach nauczyciela i tłumacza przysięgłego.
Praca w szkolnictwie
W tej branży możliwości jest sporo. Nauczycieli potrzebują placówki prywatne i publiczne, od przedszkoli i żłobków począwszy, a na liceach i technikach kończąc. Najwięcej ofert mają angliści, ale absolwenci romanistyki czy italianistyki też są potrzebni. Warto wspomnieć, że w tym przypadku same studia językowe nie wystarczą. Konieczne będą dodatkowe kwalifikacje w postaci przygotowania pedagogicznego.
Przeczytaj również: Czy warto iść na studia? Najważniejsze plusy i minusy studiowania
Obecnie coraz częściej uczymy się przez całe życie (lifelong learning). Nic dziwnego w tym, że kolejne miejsca pracy czekają na uczelniach (w tym uniwersytetach trzeciego wieku) i w szkołach językowych. Do tego doliczyć trzeba kursy zawodowe. Firmy szkoleniowe poszukują trenerów z dyplomem studiów językowych, by uczyli słuchaczy słownictwa branżowego, czyli specyficznego dla danego kursu i zawodu.
Praca w tłumaczeniach
Szanse na zatrudnienie mają w tej branży kompetentni i dokładni pracownicy – takich poszukują wydawnictwa i biura tłumaczeń. Najlepszymi fachowcami będą absolwenci specjalności translatorskich. Pozostaje jeszcze decyzja o wyborze języka. Angielski jest najpopularniejszy, ale bardziej nietuzinkowe kierunki studiów językowych, jak np. koreanistyka, również będą w cenie. Kolejnym stopniem wtajemniczenia w ten zawód jest egzamin na tłumacza przysięgłego. Mając taki tytuł, łatwiej pozyskać kolejne zlecenia.
Praca tłumacza nie musi kojarzyć się ze żmudnym ślęczeniem przed ekranem komputera. Ci, którzy lubią wyzwania, mogą zająć się tłumaczeniem symultanicznym, czyli ustnym przekładem na żywo. To zajęcie dla najlepszych – wymaga dużej podzielności uwagi i perfekcyjnej znajomości języka.
Kierunki studiów językowych a kolejne możliwości
Osoby, które biegle posługują się językiem obcym, mogą starać się o pracę w międzynarodowych firmach. Oferują one zatrudnienie na stanowiskach w działach obsługi klienta czy w księgowości. W najkorzystniejszej sytuacji będą kandydaci po studiach językowych obejmujących dwie specjalności równocześnie, czyli np. filologia germańska z filologią angielską. To ciekawa propozycja, bo z jednej strony umożliwia stały kontakt z językiem, a z drugiej pozwala realizować się w zupełnie innej dziedzinie.
Autor tekstu: Izabela Muszyńska