Co to jest slang i czym się cechuje?
Język jest żywym tworem, podlega nieustannym przemianom. Świadczy o tym m.in. rozwój gwar środowiskowych, do których zaliczany jest slang. Chcesz dowiedzieć się, co to jest slang i czym się cechuje? Przeczytaj poniższy artykuł!
Czym jest slang?
Zgodnie z definicją Nowego słownika języka polskiego slang to „[…] język jakiejś grupy społecznej, środowiskowej[…]”[1]. Należy do potocznej odmiany języka ogólnego. Jest używany przez pewną grupę ludzi w codziennych kontaktach. Powstaje spontanicznie, jest nacechowany emocjonalnie, nierzadko wulgarnie.
Slangiem posługują się osoby, które łączy wspólne środowisko, zainteresowania, sposób postrzegania świata. Odmienność slangu w stosunku do polszczyzny ogólnej przejawia się w sferze leksykalnej i frazeologicznej. Slang jest sposobem wypowiadania się, nacechowanym fantazją, humorem i obrazowością, nie liczy się z normami języka ogólnego[2].
Wyróżniamy m.in. slang młodzieżowy, studencki, więzienny, internetowy i inne.
Przyczyny powstawania slangu
Slang powstaje z potrzeby utożsamienia i wyodrębnienia jakiejś grupy społecznej[3]. Jej członkowie tworzą język codziennej komunikacji, niezbędny w trakcie wspólnych zajęć. Nierzadko osoby posługujące się slangiem chcą ukryć przekazywane treści, dlatego jest on zrozumiały wyłącznie dla nich. Za pomocą specyficznego słownictwa użytkownicy slangu określają swój stosunek do świata i jego norm. To sprawia, że slang wzmacnia poczucie przynależności do grupy[4].
Cechy charakterystyczne slangu
Do językowych cech charakterystycznych slangu zaliczamy ekspresję, czyli chęć wyrażenia uczuć. Słownictwo slangowe wyraża na nowo treści istotne dla danej grupy społecznej. Kategoria tajności sprawia, że slang jest zrozumiały tylko dla jego użytkowników. Słownictwo odznacza się bogatą synonimiką. Cechą slangu, zwłaszcza młodzieżowego, jest jego szybka zmienność.
Slang powstaje poprzez:
- nadanie nowego znaczenia istniejącym wyrazom,
- przekształcanie istniejących lub tworzenie nowych słów,
- zapożyczenia z języków obcych.
Przeczytaj również: Język korzyści, czyli (do)słowny sposób na sukces!
Slang młodzieżowy
Slang młodzieżowy to rodzaj slangu, używany przez środowiska młodzieżowe. W ostatnich latach można zaobserwować jego znaczny rozwój i postępującą samodzielność pośród różnych odmian polszczyzny.
Język młodzieży wyraża jej stosunek do świata. Jest pełny ekspresji, humoru, zabawy językiem. Ma silny związek z modą na luz językowy, tendencją do wulgaryzacji i negatywnych emocji. Nie posiada kategorii tajności. Charakteryzuje się bogatą synonimiką, tzn. na określenie jednej rzeczy czy zjawiska istnieje mnóstwo słów. Pełno w nim zapożyczeń, przeważnie z języka angielskiego, a to z uwagi na jego powiązania ze slangiem internetowym.
Slang młodzieżowy jest bardzo zmienny, praktycznie z pokolenie na pokolenie. Ma ograniczony zasięg. Bywa, że różni się między jego użytkownikami pochodzącymi z różnych szkół, miast, województw.
Popularność slangu młodzieżowego zaowocowała powstaniem plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.
Młodzieżowe Słowo Roku
To coroczny konkurs organizowany od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jego celem jest wybranie najpopularniejszego w danym roku słowa czy wyrażenia, używanego przez młodzież. Jury ocenia nadesłane propozycje słów pod względem ich oryginalności, pomysłowości, trafności w opisywaniu rzeczywistości, humoru. W minionych edycjach zwyciężyły następujące słowa:
- sztos
- xD
- dzban
- alternatywka
- śpiulkolot
- essa
- rel
Slang jest częścią języka ogólnego
Slang, w tym również młodzieżowy, zajmuje ważne miejsce wśród tendencji rozwojowych współczesnej polszczyzny. Zaspokaja potrzeby komunikacyjne jego użytkowników, dlatego znalazł odpowiednie miejsce w opisie systemu językowego.
[1] Nowy słownik języka polskiego, red. E. Sobol, Warszawa 2002.
[2] Słownik gramatyki języka polskiego, red. W. Gruszczyński, J. Bralczyk, Warszawa 2002.
[3] Wielki słownik poprawnej polszczyzny, red. A. Markowski, Warszawa 2004.
[4] Tamże.
Autor tekstu: Ewelina Imbra