Twój czas w Twoich rękach, czyli kilka słów o Prawie Parkinsona

Twój czas w Twoich rękach, czyli kilka słów o Prawie Parkinsona

Czy zdarza Ci się odkładanie obowiązków na ostatnią chwilkę, pomimo tego, że daną czynność jesteś w stanie wykonać w przeciągu kilku godzin lub minut? Jeśli tak, to przedstawię Ci sposoby pomagające wykonywanie zadań w efektywny sposób, a także postaram się wyjaśnić w kilku słowach, czym jest Prawo Parkinsona. Od dziś zapomnisz o odkładaniu zadań na ostatnia chwilę!

Na czym polega prawo Parkinsona?

Brytyjski pisarz Cyril Northcote Parkinson sformułował tezę: Praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie. Prawo Parkinsona zakłada, że ilość pracy rośnie, aby wypełnić czas dostępny na jej wykonanie. W praktyce oznacza to, że ​​jeśli dasz sobie tydzień na wykonanie kilkugodzinnego zadania, to zadanie stanie się bardziej zniechęcające, a jego realizacja zajmie Ci więcej czasu.

Prawo Parkinsona – jak lepiej zarządzać swoim czasem?

Prawo Parkinsona może być śmiało używane przez pracowników, jak i również w życiu codziennym. Jest kilka sposobów na lepsze zarzadzanie swoim czasem. Warto tworzyć listę spraw do załatwienia z datą realizacji, a także ustalić priorytet każdego zadania. W tym przypadku można wykorzystać kilka sprawdzonych zasad, wymienionych poniżej:

  • Zasada Pareto 80/20

Włoski ekonomista i socjolog Vilfreg Pareto opracował zasadę, która pomaga definiować, z czego może wynikać zmniejszona produktywność.
Zasady Pareto może przynieść owocne rezultaty, nie tylko dla pracowników etatowych, ale również dla osób prowadzących działalność gospodarczą.  Zastosowanie tej zasady przez pracowników wytwarza 80% zysków, przy 20% nakładach pracy.

  • Zasada Pomodoro

Włoska technika zarządzania czasem zwana zasadą Pomodoro stworzona przez Francesco Cirillo jest bardzo skuteczna. Sekretem tej techniki jest maksymalne skupienie się na wykonywaniu zadania przez 25 minut. Następnie należy zrobić 5 minut przerwy. Jeśli zadanie jest krótsze niż 25 minut, warto dobrać koleje zadanie z listy, aby efektywnie wykorzystać 25 minut naszej produktywności. Po czterech etapach pracy według zasady Pomodoro koniecznie zrób 15-30 minut przerwy.
Następnie wróć do wykonywania kolejnego zadania, jeśli masz jeszcze jakieś na swojej liście. Nie odkładaj niczego na później! W przeciwnym razie znowu zadziała tu Prawo Parkinsona.

  • Zasada 60/40

Zasada ta polega na podziale zadań i planowaniu czasu. Jest przedstawiona w punktach poniżej:

Planowanie czasu według Reguły 60:40:

  1. Poświęć 60% czasu na czynności zaplanowane na dany dzień.
  2. Pozostaw około 20% czasu na czynności nieoczekiwane, które mogą się przydarzyć w ciągu dnia.
  3. Przeznacz 20% czasu na czynności spontaniczne. To może być czas na relaks i rozrywkę.

Przeczytaj również: Samoakceptacja – czyli jak pokochać siebie i nie dać się zwariować

Mind map-mapa myśli

Tony Buzan to ojciec innowacyjnej metody robienia notatek, zwanej tworzeniem mapy myśli, z ang. Mind map. Metoda ta polega na tworzeniu kreatywnych notatek połączonych ze sobą strzałkami, słowami, chmurkami lub liniami. Mapa myśli w uproszczeniu swoim wyglądem przypomina drzewo, a kolejne gałęzie to słowa, które budują skojarzenia do głównego słowa z mapy myśli.

Podsumowanie – prawo Parkinsona, o czym należy pamiętać?

Prawo Parkinsona świetnie łączy się z innymi zasadami, które podnoszą naszą produktywność. Przed ustaleniem wykonania jakiejś czynności należy się zastanowić, co jest naszym priorytetem i ile czasu potrzebujemy, aby daną czynność wykonać. Warto mądrze planować nasze aktywności, by nie wpaść w pułapkę odkładania zadań na później lub stresu, że nie uda nam się czegoś zrobić. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o czas na odpoczynek oraz nie narzucać na siebie presji na wykonanie jakiegoś zadania w bardzo krótkim czasie.

Bibliografia:

  1. https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/2372/zasada-pareto-czyli-80-20-w-praktyce-jakie-ma-zastosowanie-zasada-pareto
  2. https://columbuselite.pl/blog/2023/04/11/prawo-parkinsona-przejmij-kontrole-nad-swoim-czasem/
  3. https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/prawo-parkinsona-definicja,przyklady_pr-5838.html
  4. https://produktywnie.pl/1998/technika-pomodoro-najprostsza-metoda-zarzadzania-czasem/
  5. https://www.vadimgierko.com/mapy-mysli-jak-je-tworzyc-i-jak-z-nich-korzystac
  6. http://www.antosiewicz.edu.pl/zasada-parkinsona-i-regula-6040/

Autor tekstu: Sylwia Gerega

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *