Pisanie artykułów tematycznych – praca marzeń?

W poniższym artykule przedstawiamy, czym charakteryzuje się pisanie artykułów tematycznych. Sprawdź!

Artykuły tematyczne są niezwykle skutecznym sposobem na promocję marki i poprawę widoczności w sieci. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się o efektywności tego typu działań marketingowych. Rośnie więc zapotrzebowanie na profesjonalnych copywriterów, którzy z powodzeniem prowadzą kampanie content marketingu. Czy pisanie artykułów tematycznych jest pracą dla każdego – łatwą i przyjemną? Czy wymaga specjalnych predyspozycji i kompetencji? Przekonajmy się!

Czym są artykuły tematyczne?

Artykuły tematyczne są jednym z kluczowych elementów strategii inbound marketingu. Stanowią długoterminowy wkład w rozwój firmy. To typ treści, który wyczerpująco opisuje zagadnienia z danej branży. Artykuły tematyczne dostarczają czytelnikowi niezbędnych informacji i zachęcają go do zapoznana się z ofertą firmy. Kreują wizerunek marki jako eksperta. Wysokiej jakości teksty zwiększają szansę na sprzedaż produktu lub usługi.

Artykuły tematyczne mają różny charakter. Dzielimy je na trzy główne grupy:

  • artykuły blogowe – zawierają praktyczne porady na dany temat; zwiększają ruch na stronie i budują wizerunek marki; pełnią rolę informacyjną dla odbiorców;
  • artykuły eksperckie – zawierają pogłębione informacje; wymagają przeprowadzenia rzetelnego researchu i specjalistycznej wiedzy;
  • artykuły naukowe – charakteryzują się obiektywnym przedstawieniem tematu, formalnym językiem, wzorowaniem się na innych publikacjach; ich ważnym elementem jest solidnie przygotowana bibliografia.

Pisanie artykułów tematycznych w praktyce

Napisanie dobrego artykułu tematycznego może być sporym wyzwaniem. W tego typu treściach istotne jest więc przekazywanie informacji, odpowiadanie na potrzeby odbiorców, a nie sama promocja marki. Teksty muszą być jednak spójne z wizerunkiem firmy. Ich rolą jest zaciekawienie, zaangażowanie czytelnika. Wizerunek eksperta bez wątpienia powoduje, że klienci chętniej korzystają z usług danej marki. Wzmacnia to pozycję firmy na rynku.

Nieodłącznym elementem artykułów tematycznych jest także wartość SEO. Ich zadaniem jest bowiem zwiększenie widoczności w sieci i wzmożenie ruchu na stronie.

Sama wiedza nie wystarczy, aby stworzyć merytoryczną treść, zrozumiałą dla odbiorcy, która pełni tak ważne funkcje biznesowe. Należy połączyć „lekkie pióro”, wartościową wiedzę z marketingowymi kompetencjami.

Na początku pracy nad tekstem należy przeprowadzić dokładny research, zebrać i porównać informacje z innych stron i portali naukowych. Źródła danych trzeba więc dopasować do branży klienta i rodzaju treści.

Czas pracy

W przypadku pisania artykułów tematycznych najczęściej pisarz rozliczany jest za efekt. Używa się przelicznika 1000 znaków ze spacją, ewentualnie znaków bez spacji. Czasami rozliczenie odbywa się za całość zlecenia.

Za dzień roboczy uznaje się najczęściej stworzenie 10000 zzs. Wymiar czasowy zależy jednak od rodzaju zlecenia i doświadczenia copywritera. Czas pracy nad artykułem to nie tylko jego pisanie, ale również research, ewentualne poprawki, wstawianie treści na bloga, optymalizacja itp.

Wynagrodzenie

W przypadku pracy copywritera w modelu freelancerskim nie ma mowy o stałym wynagrodzeniu miesięcznym.  Zasada jest jedna – im więcej zrealizowanych zleceń, tym większy zarobek. Zyski liczone są zatem najczęściej  w stawce za 1000 zzs. Konkretna kwota zależy od branży klienta, dodatkowych wymagań, wykorzystanych narzędzi copywriterskich. Wiele czynników wpływa na ostateczny cennik pisarza.

Najczęściej wypłaty mieszczą się w granicach od 1000 do 3000 złotych netto miesięcznie.

Pisanie artykułów tematycznych – podsumowanie

Podsumowując, pisanie skutecznych artykułów tematycznych wzmacnia wizerunek firmy i zwiększa jej wiarygodność. Tworzenie tego typu tekstów z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wymaga zatem połączenia umiejętności dogłębnej analizy, wiedzy specjalistycznej i znajomości zasad SEO. Treści mają za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorcy, zaciekawić go i zaangażować, udzielić mu niezbędnych informacji, zachęcić do bliższego poznania marki oraz w efekcie do skorzystania z jej usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *