Jak się skupić? 4 skuteczne sposoby na koncentrację

Jak się skupić? 4 skuteczne sposoby na koncentrację

Ale mi się nie chce tego robić! – mówisz sobie – to jest nudne i trudne, nie mogę się skoncentrować. W takich chwilach koncentracja jest na wagę złota. Jak ją znaleźć?

Co to jest koncentracja? Jakie są jej rodzaje?

Koncentracja to nic innego jak skupienie uwagi na jakimś zagadnieniu czy przedmiocie. Wyróżniamy różne rodzaje uwagi, np.:

  • Uwaga mimowolna – zwracamy uwagę na jakiś bodziec bez naszej świadomej decyzji, dzieje się to z automatu, np. jak ktoś wejdzie do pomieszczenia czy przejedzie karetka w okolicy.
  • Uwaga dowolna – świadoma koncentracja na czymś. To my decydujemy, na jaki obiekt ją skierujemy.
  • Uwaga wtórna – połączenie uwagi mimowolnej i dowolnej. Występuje np. gdy ktoś świadomie koncentruje się na czymś, ale potem to zadanie tak go wciąga, że koncentracja na nim dzieje się bez jego świadomej decyzji.

Powody, dla których nie umiemy się skupić

  • Zewnętrzne rozpraszacze – takie jak telefon, telewizor, radio czy komputer. W koncentracji uwagi nie pomagają nam ani bombardujące nas powiadomienia, ani telefony od znajomych. Gdy dźwięk w tych urządzeniach jest włączony, to żadne sposoby na koncentrację nie pomogą i nie nauczymy się, jak się skupić.
  • Niewłaściwa dieta – spożywanie zbyt dużej ilości soli, cukru, wysoko przetworzonej żywności czy produktów z białej oczyszczonej mąki nie sprzyja koncentracji.

Jak się skupić? Sposoby na koncentrację

W pracy nad zadaniem

1. Plan pracy i priorytety

Wypisz wszystkie zadania, jakie masz do wykonania, żeby w trakcie pracy nie chodziły Ci po głowie myśli, czy o czymś nie zapomniałeś/-aś. Ustal priorytety: np. A to najważniejsze zadanie, B – mniej ważne itd. Jeśli na twojej liście znajduje się parę zadań, które są tak samo ważne, możesz zastosować dodatkowo numery, np. A1, B2.

Przeczytaj także: Artykuły sponsorowane – czym są i jakie niosą korzyści?

2. Przerwy

Pamiętaj o robieniu przerw. Koncentracja jest jak mięsień, który będąc używany, męczy się. Jedną z technik robienia przerw w pracy jest pomodoro – polega ona na systemie 25 min pracy + 5 min odpoczynku. Ten system jest dobrym sposobem na koncentrację.

Poza pracą nad zadaniem

1. Dieta

Pij dużą ilość wody, jedz ziarna i orzechy, najlepiej namoczone. Gdy orzechy są namoczone, przyswajamy z nich dużo więcej wartości odżywczych, nawet do 100%. Jedz tłuste ryby morskie, np. łososia, śledzia czy makrelę, pełnoziarniste wyroby i gorzką czekoladę.

2. Medytacja

Medytacja, np. mindfulness pomaga nam w skupieniu się na chwili obecnej. Podobny do tego rodzaju medytacji jest biofeedback, czyli metoda terapii, która polega na odczytywaniu fizjologicznych parametrów organizmu, np. analizie fal mózgowych i przedstawianiu ich w formie dźwiękowej lub wizualnej na komputerze. To pomaga nauczyć się, jak się lepiej skupić.

Sposoby na koncentrację – podsumowanie

Gdy szukamy sposobów na koncentrację, musimy się skupić zarówno na wyeliminowaniu zewnętrznych rozpraszaczy, jak i na naszym umyśle, umiejętności bycia tu i teraz. Dobra organizacja pracy i zdrowy tryb życia też z pewnością pomogą w poprawieniu koncentracji. Gdy zadbamy o te wszystkie sfery, nasz umysł odwdzięczy się nam lepszą umiejętnością skupiania uwagi i pamięcią.

Autor tekstu: Alicja Lange

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *