Inbound marketing – czym jest i czy opłaca się z niego korzystać?

Dowiedz się, czym jest inbound marketing. Zapraszamy!

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna i dotyczy to praktycznie każdej branży. Firmy chcąc wyjść na prowadzenie, zaczynają szukać sposobów na odejście od tradycyjnych form marketingu. Dzisiaj dowiecie się, czym jest inbound marketing i czy opłaca się z niego korzystać. Zapraszamy!

Inbound marketing – definicja

Inbound marketing na język polski możemy przetłumaczyć jako marketing przychodzący. Polega na przyciągnięciu klientów, podsuwając im treść, której aktualnie szukają i która odpowiada na ich potrzeby.

Innymi słowy – klienci chcą się zapoznać z komunikatem reklamowym z własnej woli. Jest jednak jeden warunek – komunikat musi być atrakcyjny i dopasowany do ich potrzeb. Dozwolone są wszelkie środki: artykuł blogowy, grafika, szkolenie czy nawet webinar (byle byłyby interesujące).

IB marketing zbiera jedynie wartościowych odbiorców, takich realnie zainteresowanych produktem lub usługą danej firmy. Jego przeciwieństwem jest outbound marketing, który polega na wyświetlaniu reklam większej, acz losowej grupie odbiorców. Konsumenci uodpornili się na tradycyjne formy reklamy, dlatego reklama, która jest dopasowana do ich potrzeb, ma większe szanse na przebicie się.

Można powiedzieć, że inbound marketing skupia się na jakości, a outbound na ilości.

Inbound marketing – czy warto?

Mówiąc krótko – tak. Każda droga pozyskania klienta jest dobra. Należy jednak pamiętać o fakcie, iż skuteczność działań marketingowych jest zależna od wielu, często szybko zmieniających się czynników. Niestety w marketingu nie ma gotowej recepty na sukces.

IB marketing z pewnością sprawdzi się w przypadku firm B2B, których odbiorcy kompletnie nie reagują na tradycyjne reklamy. Co więcej, ten typ marketingu pozwala zbudować markę i rozpoznawalność nawet w najtrudniejszych branżach, gdzie w sprzedaży chodzi o jakość, a nie o ilość.

Odbiorcy coraz częściej zwracają uwagę na jakość i merytoryczność dostarczanych im treści, a inbound marketing to  przecież nic innego, jak dostarczanie potencjalnym klientom wartościowych i użytecznych informacji.

Jeśli powyższe argumenty Was nie przekonały, to może przekona Was ten – przez rosnącą konkurencję tradycyjny sposób wyświetlania reklam staje się coraz droższy. Inbound marketing być może wymaga nakładów czasu i pracy, ale odpowiednia strategia może przynieść spektakularne efekty.

Podsumowanie

  • Inbound marketing polega na dostarczaniu odbiorcom treści, której aktualnie szukają i która odpowiada na ich potrzeby.
  • Dzięki tej metodzie firmy pozyskują wartościowych klientów, czyli takich, którzy są realnie zainteresowani ich ofertą.
  • Przykładami działań w tej strategii są: atrakcyjne artykuły blogowe, grafiki, szkolenia czy webinary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *